fbpx

Seznamovací akademie

Exkluzivní video pro Kosein (Konference sexuality a intimity)

E-booky pro podporu vytváření zdravých vztahů:

Jak si pročistit a uzavřít minulost před novým vztahem?

Chcete se pustit do nového seznamování a říkáte si, že byste chtěli jít do nového vztahu s čistým štítem a vyřešenou minulostí? V tom případě vás chválím. Uzavřít minulost je to nejlepší, co pro sebe a nového partnera můžete udělat.

Jestli jste právě ukončili dlouholetý nefunkční vztah, není vhodné se okamžitě pustit do nového seznamování, protože na to ještě nejste připravení. Než si vše uzavřete emociálně, nějakou dobu to trvá. Každý potřebuje jinak dlouhou dobu. Počítejte určitě s půl rokem. Někdo potřebuje i rok, aby se s danou situací vyrovnal a mohl začít nový vztah. Když se rozvádíte a ještě řešíte i děti a majetek, může to trvat i roky.

V minulosti se nemusí skrývat pouze neshody s posledním partnerem, ale třeba také nějaká traumata z dětství, která zapříčiňují opakující se vzorce chování v každém dalším vztahu. Dobrou zprávou je, že se to dá jednou pro vždy vyčistit a uzavřít.

Pro tuto očistu je nejvhodnější psychoterapie, která se zabývá minulostí a změnou návyků a chování. Stačí si najít psychoterapeuta, který se specializuje na vztahy. V dnešní době je možné si domluvit i on-line schůzku a vše probrat v pohodlí domova. Určitě to nebude na jednorázové sezení, ale na několik sezení. Je to změna která se rozhodně vyplatí a je to nejlepší investice do budoucna.

Proč zrovna psychoterapeut a ne psycholog, nebo psychiatr, nebo kouč, nebo mentor? Psychoterapeut je specializovaný na řešení minulosti. Psycholog řeší aktuální životní témata bez medikace. Psychiatr řeší závažnější psychické problémy, které vyžadují medikaci. Kouč zase řeší budoucnost. A mentor radí ve svém oboru činnosti, což nemusí být zrovna obor vztahových dovedností.

Když si vyřešíte svou minulost pomocí psychoterapie, můžete začít plánovat budoucnost s koučem. Určitě by se mělo zachovat toto pořadí. Nejdříve vyřešit minulost, a pak plánovat možnosti do budoucna.

Díky vyřešené minulosti můžete začít nový kvalitní a zdravý vztah a nebudete stále dokola opakovat stejné chyby, které si třeba ani neuvědomujete. Při práci s odborníkem psychoterapeutem je odhalit můžete a v budoucnu se jim budete vyvarovat.


Pojďme vytvářet zdravé vztahy

Během roku 2021 jsem občas koketovala s myšlenkou na založení seznamky. Po té, co jsem zažila tříměsíční kovidový milenecký románek, jsem najednou zjistila, že už mi vztahy tohoto typu nevyhovují, i když v době kovidové je to s navazováním vztahů mnohdy opravdu těžké.

Byly to nejkrásnější tři měsíce mého života a z ničeho nic je vše pryč! Zoufalství, vztek, smutek a já nevím, co všechno jsem cítila. Tohle už se nesmí opakovat! Už nikdy nechci milenecký vztah.

V knihovně na mne zrovna čekala poslední nepřečtená knížka Hadí žena od Hernána Huarache Mamaniho. Její podtitul má název Hledání podstaty ženské síly. Je to neuvěřitelné, ale zrovna tento duchovní román jsem si v tu chvíli potřebovala přečíst. Hltala jsem každé slovo. Kdybych ji četla o půl roku dříve, jen bych ji přečetla a neodnesla bych si z ní tolik, co teď. Nyní mi dala to, co bylo jejím odkazem.

Hlavní hrdinku po letech manželství opustil muž kvůli mladší ženě. Rozhodla se odjet do Peru, a protože před odjezdem četla knihu Kurandera, rozhodla se tam najít pravé hadí kurandery, aby jí pomohli se stát nezávislou, moudrou a silnou ženou. Zjistila, že staré náboženství Inků se dívá na úlohu ženy, na manželství i na sexualitu odlišně než západní společenství. Kurandery opravdu našla. Musela však podstoupit opravdu těžké, psychicky a fyzicky náročné zkoušky. Vydržela a změnila se v opravdovou ženu, která najednou muže okouzlila.

Asi to tak vše mělo být a asi i tato knížka čekala v knihovně na tu pravou chvíli. Teď už jsem si byla jistá, že i myšlenka seznamky dozrála k realizaci. V červenci tedy vznikla facebooková stránka Nová seznamka.

Jako první jsem dala dohromady seznam inspiratavních knížek, které podporují zdravé vztahy. Některé z nich jsou určeny speciálně pro ženy, jiné pro muže a nakonec jsem přidala i pár knížek podporujících zdravou sexualitu. Určitě si některé z nich přečtěte.

Ráda bych vypíchla jako velmi významnou knihu Citové pouto od Rachel S. F. Heler a Amira Levina. Při jejím čtení jsem si uvědomila, že naše chování k partnerovi ovlivňuje attachement, neboli vztahovost, kterou si vytváříme v útlém dětství podle toho, jak nám je matka nebo jiný blízký pečující člověk citově dostupný, či vzdálený. Podle toho si vytvoříme jistý, vyhýbavý, úzkostný nebo úzkostně vyhýbavý attachement. Průšvih může nastat, pokud vyhýbavého člověka přitahuje jako vztahový protějšek úzkostný typ. Této teorii attachementu se chci věnovat více a chci, aby byla základem pro vytváření zdravých vztahů.

Nová seznamka je tedy nová tím, že se jmenuje po mně a také tím, že se opírá o pro mne zásadní teorii attachementu. Díky testu v knize jsem se dozvěděla, že mám jistý attachement a také jsem došla k dalšímu uvědomění, že je důležité vědět, co kdo můžeme do dalšího vztahu nabídnout.

Zamysleli jste se někdy nad tím, co vy sami můžete novému partnerovi nabídnout? Já v tom mám už nyní jasno. Kromě toho, že mám jistý attechement, jsem připravená pracovat na kvalitním, vědomém vztahu spřízněných duší, tj. maximálně se vzájemně otevřít, důvěřovat si, být si dostupní, převzít odpovědnost za blaho a bezpečí druhého, „ztrácet se v druhém“, vzájemně se inspirovat, a také chci komunikovat efektivně, tj. otevřeně, pravdivě, vyjadřovat pocity a potřeby. Dále ráda přijímám a dávám pozornost a tělesný kontakt (naslouchání, obejmutí, masáže, tanec).

Má vize je taková, že chci postupně realizovat seznamovací výlety, při kterých budeme objevovat váš attachement a budovat zdravé vztahy. Brzy by měla vzniknout webová stránka a k ní Seznamovací akademie, kde budou články, e-booky a videa pro podporu zdravých vztahů. Dále u mne budete mít podporu v podobě koučování nejen vztahových oblastí. Podmínkou seznamování v Nové seznamce je, že jste nezadaní. Naopak není omezená věkově.

Kromě attachementu se chci zaměřit i na chování cyklické ženy, které může mnohé muže potrápit. Nebojte se, znám návod. Pro zdravé seznamování je také užitečné se orientovat v polaritě mezi mužem a ženou, v efektivní komunikaci a jazycích lásky. Doufám, že je na co se těšit.

Pokud jste nezadaní a po přečtení tohoto článku chcete jít už jen do zdravého vztahu, staňte se fanouškem stránky Nová seznamka a pojďte se mnou vytvářet zdravé vztahy.

Scroll to top